مقالات

کابینت MDF و چوب طبیعی

در خرید کابینت آشپزخانه (یا هر نوع کمد و وسیله‌ی چوبی دیگر که وظیفه‌ی نگهداری از چیزی را دارد) انتخاب بین انواع چوب یکی از دشوارترین کارها است. درواقع در بازاری که تحت سلطه‌ی MDF است، دل کندن از آن و رفتن سراغ انواع دیگر برای برخی ریسک محسوب می‌شود، بالاخص وقتی قیمت آن هم بالا باشد. کابینت چوب طبیعی یکی از لوکس‌ترین انواع کابینت‌ها به شمار می‌رود که قیمت کمی هم ندارد. به‌صورت پیش‌فرض چوب طبیعی بسیار محکم‌تر و با دوام‌تر از MDF است اما اصل ماجرا این است که هر دو مزایا و معایب خود را دارند که هر خریداری بهتر است از آن‌ها مطلع باشد. در این مقاله به بررسی کابینت‌های چوبی و MDF پرداخته‌ایم تا شاید بتوانیم کمی این موضوع را برای شما آسان‌تر کنیم.

تفاوت MDF و چوب طبیعی

به زبان ساده، چوب طبیعی چوبی است که از الوار به دست آماده و هسته و جنس آن تغییر نکرده در حالی‌که ام دی اف (MDF) از جمله چوب‌های مصنوعی و مهندسی شده است. در واقع چوب مهندسی شده مخلوطی است از سرخ‌چوب فیبر، ونیر، رزین و چسب. اگر فکر می‌کنید که MDF در مقایسه با چوب طبیعی ارزش و کیفیت کمتری دارد با ما همراه باشید تا خلاف آن را ثابت کنیم.

از لحاظ کیفی دلایل زیادی برای اولویت چوب طبیعی در ساخت کابینت وجود دارد.

استحکام و دوام

بدون شک چوب طبیعی استحکام و دوام بسیار بالایی دارد، از این رو انتخابی مطمئن برای ساخت مبلمان و وسایل چوبی است. مبلمان چوبی برای سالیان دراز بدون مشکل و با قدرت دوام داشته و عمر می‌کنند. از این رو در زمینه‌های بسیار مانند ساخت آسمان‌خراش‌ها و حتی پل‌ها هم از چوب طبیعی استفاده می‌شود. با این حال تمامی چوب‌ها مثل هم نیستند؛ برای مثال چوب درخت بلوط بسیار محکم‌تر از سرو است.

زیبایی

وقتی صحبت از زیبایی می‌شود می‌توان گفت که هیچ چیزی به پای چوب طبیعی نمی‌رسد و نکته‌ای که باعث تمایز آن در میان انواع چوب می‌شود رگه‌ها و بافت زیبای آن است، اما همان‌گونه که دوام انواع مختلف چوب متفاوت است، زیبایی آن‌ها هم درجات مختلف دارد. برای مثال بلوط سفید بسیار زیباتر از بلوط قرمز است درصورتی‌که در دوام بلوط قرمز استحکام بیشتری دارد.

طرح‌پذیری

به غیر از زیبایی و استحکام، چوب طبیعی قابلیت تغییر بسیار بالایی دارد که همین گزینه آن را به انتخابی غالب برای کابینت‌سازی تبدیل می‌کند. چوب طبیعی در طیف گسترده‌ای از اندازه، شکل، پرداخت و رنگ موجود است که این نکته به کابینت‌سازان این امکان را می‌دهد که کابینت‌هایی منحصر به‌فرد با استحکام بالا تولید کنند.

ارزش

با توجه به مزایا و برداشت‌های غالب بر ارجحیت چوب جامد بر MDF، مردم اغلب برای چوب طبیعی ارزش بالاتری قائل هستند. اگر مالک خانه‌ای هستید و قصد فروش آن را دارید، برای بالا بردن قیمت می‌توانید از چوب طبیعی در ساخت کابینت‌های آشپزخانه استفاده کنید تا قیمت بالاتر ملک توجیه داشته باشد.

معایب چوب جامد

علی‌رغم برتری‌های چشم‌گیر نسبت به MDF، چوب طبیعی عاری از عیب نیست. حتی در برخی موارد MDF بر چوب جامد ارجحیت دارد. در زیر یه به چند نمونه اشاره خواهیم کرد:

آسیب‌پذیری درمقابل رطوبت

بیشتر انواع چوب دربرابر رطوبت آسیب‌پذیر هستند مخصوصاً درصورتی‌که پوشش یا پرداخت آخر روی آن‌ها اعمال نشده باشد. با این وجود چوبی مانند بلوط قرمز مقاومت خوبی دربرابر رطوبت دارد. از این رو ضد آب کردن چوب طبیعی ضروری بوده و ماندگاری آن را افزایش می‌دهد.

ترک خوردن و دفرمه شدن

چوب طبیعی مستعد انبساط و انقباض در برابر نوسانات دما و رطوبت بوده و شاید از این لحاظ بهترین گزینه‌ برای درب کابینت نباشد. همچنین چوب طبیعی در نوسانات شدید دمایی به‌سرعت دفرمه شده و ترک می‌خورد که این ترک‌ها حتی درصورت رنگ شدن قابل مشاهده هستند. از این رو در صفحات مرکزی درب کابینت از MDF استفاده می‌کنند.

حشرات و آفت

درصورت عدم مراقبت اصولی، چوب طبیعی دربرابر آفت و حشرات مانند موریانه بسیار آسیب‌پذیر است اما چوب مهندسی شده و مصنوعی مانند MDF به ذات دافع حشرات بوده و به نگهداری کمتری نیاز دارد.

MDF چیست؟

MDF که مخفف (medium Density Fiberboard) و به معنای «تخته فیبری با چگالی متوسط» است، نوعی چوب مصنوعی یا مهندسی شده است که به صورت تخته‌های باریک تولید می‌شود و مواد تشکیل‌دهنده‌ی آن شامل الیاف چوب، موم و رزین است. این چوب مهندسی شده یکی از محبوب‌ترین (و ارزانترین) جایگزین‌های چوب طبیعی است که مزایا و معایب خود را به همراه دارد اما درکل به دلیل تراکم بیشتر در مرتبه‌ی بالاتری نسبت به تخته چندلا قرار می‌گیرد. MDF به دلیل گستردگی کاربرد و دوام بالا، در طیف وسیعی از محصولات کابینتی موجود است.
مانند تمام گونه‌های چوب جامد، تخته‌های MDF هم، از نظر اندازه، تراکم نوع چسب و میزان رطوبت با هم تفاوت دارند. قانون کلی این است که MDF هزچه ضخامت و تراکم بالاتری داشته باشد گران‌تر می‌شود.

مزایای کابینت MDF

کسانی که به دنبال جایگزینی ارزان‌تر نسبت به چوب طبیعی هستند و از سویی استحکام و دوام چوب برایشان اهمیت دارد، همیشه باید MDF را در گوشه‌ی ذهن داشته باشند بالاخص در کابینت. بیایید نگاهی بیندازیم بر مزایای MDF نسبت به دیگر انواع چوب‌های مصنوعی و مهندسی شده.

مقاومت دربرابر دفرمه‌شدگی و ترک

برخلاف چوب طبیعی، یک تخته MDF با ساختار معمولی دربرابر نوسانات شدید آب و هوایی و رطوبتی نه دفرمه می‌شود نه ترک می‌خورد. این همان دلیل اصلی استفاده از MDF برای درب کابینت آشپزخانه است.

سطح صاف

در MDF برخلاف چوب جامد رگه‌های قابل توجهی وجود ندارد درنتیجه بعد از رنگ خوردن سطح بسیار صاف و نرم‌تری دارد. این موضوع بازهم MDF را انتخابی بهتر برای درب کابینت می‌سازد.

طرح‌پذیری

درب‌ کابینت در طیف وسیعی از سبک و مدل مانند درب صاف، برجسته و غیره تولید می‌شود و از آنجاکه تخته‌‌های MDF بسیار انعطاف‌پذیر هستند، برش، سوراخکاری و طرح دادن به آن‌ها راحت‌تر است.

مقاومت بالا دربرابر رطوبت

وقتی صحبت از مقاومت دربرابر آب می‌شود MDF به‌طرز عجیبی خوب عمل می‌کند. درواقع بعضی از انواع MDF برای استفاده در حمام و سرویس بهداشتی ساخته شده و ضدآب هستند.

قیمت

مسلماً تخته‌ی MDF از چوب طبیعی ارزان‌تر است و با نگهداری مناسب می‌تواند مانند چوب طبیعی دوام بالایی داشته باشد.

معایب کابینت MDF

علی‌رغم تمام جنبه‌های مثبت، درب‌های کابینت MDF برای برخی مصارف اصلا مناسب نیستند:

  • درب‌ کابینت MDF برای دمای بالا مناسب نیست.
  • در مقایسه با چوب و تخته سه‌لا، MDF از استحکام کم‌تری برخودار است.
  • به دلیل اینکه MDF از ذرات ریز ساخته شده در برخی شرایط برای استفاده‌ی پیچ شاید خیلی مناسب نباشد.
  • اگر از پوشش مناسب (sealer) استفاده نکنید امکان نفوذ آب و از بین رفتن MDF زیاد است.
  • درصورتی که MDF دچار خراش شود به سختی قابل تعمیر است.

کابینت MDF بهتر است یا کابینت چوب طبیعی؟

وقتی پای کابینت آشپزخانه در میان باشد، چوب طبیعی و MDF هر دو انتخاب‌های مهمی هستند. درحالی‌که چوب طبیعی دوام و استحکام بالایی ارائه می‌دهد، MDF هم، سطح صاف و نرم و مقاومت بالا در برابر رطوبت را به همراه دارد (مخصوصاً در درب‌ و قفسه‌). به‌عنوان مالک شما باید جنبه‌های مختلف این محصولات چوبی را مد نظر قرار داده و جنس کابینت خود را انتخاب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *