مقالات

مقایسه ام دی اف و نئوپان

ترکیبات و مواد اولیه ساخت محصول فرآیند تولید شبیه نئوپان است: الیاف تحت فشار و حرارت‌ فشرده و پرس می‌شوند. تفاوت دو محصول در اندازه الیاف تشکیل دهنده است. در ام دی اف ذرات کوچک‌تر هستند و در نتیجه محصول نهایی متراکم‌تر، مقاوم‌تر و یکنواخت‌تر است.از خرده‌های چوب به همراه چسب و رزین‌های مصنوعی پرس گرم ساخته می‌شود. ذرات چوب نئوپان در مقایسه با ام دی اف به مراتب بزرگ‌تر است که تشخیص این دو فرآورده از یکدیگر را آسان می‌کند.مقاومتدارای سختی و استحکام بیشتری نسبت به نئوپان استتخته خرده چوب سختی و مقاومت کمتری نسبت به ام دی اف دارد.پیچ خوریبا توجه به ترکیب مواد متراکم‌تر، پیچ خوری زیادی داردبا توجه به تراکم کمتر مواد سازنده، قابلیت پیچ خوری کمی داردوزننسبت به نئوپان دارای وزن بیشتری است.به علت نوع ذرات و خرده چوب‌های تشکیل دهنده، در مقایسه با ام دی اف وزن کمتری دارد.قیمتهزینه محصولات تولید شده از ام دی اف بیشتر از نئوپان است.نسبت به ام دی اف مقرون به صرفه‌تر استتفاوت های ام دی اف و نئوپان

شباهت های MDF و نئوپان

MDF و نئوپان به عنوان کامپوزیت یا فرآورده‌های چندسازه چوبی شناخته می‌شوند. اگرچه ترکیب و ساختار این دو فرآورده با یکدیگر کاملا متفاوت است، هر دو در فرآیند تولید تحت فشار پرس قرار می‌گیرند. مزیت بزرگ ام دی اف و نئوپان این است که جایگزین‌های مناسب و ارزانی برای چوب هستند. یکی دیگر از مزیت‌های ام دی اف و نئوپان این است که می‌توان آنها را با استفاده از ضایعات و ذرات چوب تولید کرد. در نتیجه با استفاده از این فرآورده‌ها می‌توان تا حد زیادی از قطع بی‌رویه درخت ها جلوگیری کرد. این تصور به غلط رایج شده که ام دی اف در برابر رطوبت مقاومت بیشتری نسبت به نئوپان دارد. این گفته صحت ندارد و از لحاظ مقاومت در برابر رطوبت نمی‌توان نظری قطعی در مورد این دو فرآورده چوبی داد. با این حال، در صورت استفاده از روکش مناسب می‌توان مقاومت هر دو محصول را در برابر آب و رطوبت تا حد قابل توجهی افزایش داد.

راه تشخیص نئوپان از ام دی اف

نئوپان از ذرات خرده ریز چوب ساخته می‌شود. این ذرات و خرده‌ها با چسب و رزین‌هایی مانند فنل فرمالدئید یا اوره فرمالدئید ترکیب می‌شوند و تحت فشار پرس و حرارت فشرده شده و نهایتا به شکل نئوپان درمی‌آیند. از سوی دیگر، ام دی اف از الیاف چوبی ساخته می‌شود. این الیاف با چسب ترکیب شده و تحت فشار پرس و به تخته ام دی اف تبدیل می‌شوند. ساده‌ترین راه برای تشخیص این چوب‌ها از یکدیگر، توجه به نوع ذرات و خرده چوب‌های تشکیل دهنده آنها است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *